Penzijní spoření ČSOB nabízí od roku 2013 čtyři účastnické fondy, mezi kterými mohou klienti volit. ČSOB dynamický fond zhodnotil loni peníze klientů o 5,53 procenta, ČSOB vyvážený fond o 2,63 procenta. ČSOB povinný konzervativní fond zakončil rok 2017 záporným zhodnocením 0,94 procenta, garantovaný fond dokonce minus 1,41 procenta. Majetek spravovaný ČSOB Penzijní společností přesáhl ke konci letošního února 50 miliard korun, největší podíl je uložen v transformovaném fondu.
\"Na pozitivním výsledku se podílela výkonnost státních dluhopisů držených obvykle až do splatnosti. Je třeba zdůraznit dlouhodobý charakter penzijního spoření, ve kterém je důležité zejména dlouhodobé zhodnocení, a nikoliv jen krátkodobý pohled na výkonnost jediného roku,\" uvedla ČSOB Penzijní společnost.
Transformované penzijní fondy v roce 2017 vydělaly podle odhadu penzijních společností klientům desetiny procenta, žádný z nich nepřekoná inflaci. Ta loni stoupla na 2,5 procenta. O rok dříve tyto fondy při inflaci 0,7 procenta připsaly klientům v průměru výnos 0,8 procenta.
V penzijním připojištění může klient získat státem poskytované výhody až 4560 korun ročně a zároveň má garantovanou návratnost vložených peněz. Vedle státních příspěvků a zhodnocení peněz mohou účastníci čerpat daňové úlevy a velká část z nich také příspěvky od zaměstnavatele.
Penzijní připojištění se státním příspěvkem, takzvaný třetí pilíř penzijního systému, mělo na konci roku 4,47 milionu lidí. Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 lze uzavírat jen smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Nové fondy už neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení. Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.
fd rot