V letošním roce by globální poptávka podle WSA měla činit 1,616 miliardy tun, příští rok by pak měla dosáhnout 1,627 miliardy tun. \"Nacházíme se v relativně příznivé fázi ve srovnání s loňským a předloňským rokem,\" uvedl ředitel WSA Edwin Basson.
V Číně ale sdružení v letošním roce počítá se stagnací poptávky po oceli na úrovni 736,8 milionu tun. V příštím roce by pak poptávka v Číně měla klesnout o dvě procenta na 722,1 milionu tun.
Růst čínské ekonomiky v poslední době postupně zpomaluje. Peking se snaží omezit závislost na investicích a zahraničním obchodu a podporovat hospodářský růst založený na domácí spotřebě.
\"Je přirozené, že může u oceli nastal určitý útlum, když provádíte takový přechod od investic ke spotřebě. Spotřeba v Číně ale bude v příštích letech silná. Nevyvolává to u nás znepokojení,\" poznamenal podle agentury Reuters Basson.
Ocelářský průmysl je považován za jeden z ukazatelů zdraví světové ekonomiky. WSA reprezentuje přes 160 výrobců oceli, kteří se podílejí na globální produkci tohoto kovu zhruba 85 procenty.
Americký prezident Donald Trump v březnu zavedl clo na dovoz oceli do Spojených států ve výši 25 procent. Vyvolal tak obavy z globální obchodní války. Evropská unie je od tohoto cla prozatím osvobozena a doufá, že získá trvalou výjimku.