Bezpečnostní dveře (2. díl)

29.07.2005 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nicméně toto všechno je tak či tak pouze polovičatým řešením, nejspolehlivější je pořídit si celý nový dveřní komplet včetně bezpečnostních zárubní.

Ovšem právě jejich výměna může u rekonstrukcí někdy vyžadovat značné stavební zásahy do obvodové zdi a tím pádem znamenat technicky leckdy těžko řešitelný problém. Skutečné bezpečnostní dveře tedy chápejme jako takové, které nelze překonat běžnými metodami, to znamená prolomením, vypáčením, vyháčkováním, vysazením ze závěsů či roztažením zárubní. V rozšířeném smyslu slova si lze pod bezpečnost dosadit i ochranu proti ohni - pak se bude jednat o kombinaci bezpečnostního a současně protipožárního provedení (se zvýšenou požární odolností 30, 45 nebo 60 minut), které je obvyklé například u průchozích dveří z garáže do vnitřních prostor rodinného domu. V těchto případech je zvýšená požární odolnost striktně předepsána normou a obdobně je vyžadována všude tam, kde dveře propojují jeden ohraničený požární úsek s druhým, například u vstupů do bytů v současných novostavbách bytových domů (ale také ve starších objektech, pokud dochází k výměně dveří).
Bez ohledu na jednotlivé výrobce je konstrukční princip bezpečnostních dveří v zásadě stejný a liší se jen v detailech. Společným znakem je v prvé řadě zesílená a tuhá konstrukce, tedy ocelový rám s žebrovou výztuží. Kromě uzamykacího systému je v něm uložena i tepelná a protihluková izolace a eventuálně i materiál zaručující zvýšenou požární odolnost (obvykle desková výplň s obsahem expandované slídy - vermikulitu).

Autor článku

 

Články ze sekce: BYDLENÍ