Ostrava dosáhla nejlepšího výsledku v přístupu veřejné správy. Podle výzkumu má město webové stránky s výborným obsahem pro podnikatele, příznivý rozvrh úředních hodin a především vykázalo kvalitní výsledek v testu elektronické komunikace, který hodnotí rychlost, vstřícnost a kvalitu odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy. Město má i vysoký podíl malých a středních firem, pro něž je také výrazným plusem napojení aglomerace na dálniční síť. Má rovněž velký počet studentů v odborném vzdělání, což násobí podnikatelský potenciál města do budoucnosti.
V Humpolci jsou dlouhodobě kvalitní podmínky pro podnikání, o čemž svědčí jeho pravidelné umísťování na předních příčkách výzkumu. Humpolec má podle výzkumu vynikající výsledky zejména v kritériích podnikatelského prostředí. Město má velmi vysoký podíl podnikatelů a také právnických osob. Pracovní trh je ve městě na dobré úrovni, město má velmi nízkou dlouhodobou nezaměstnanost.
Brno v podnikatelském prostředí boduje vysokým podílem podnikatelů, právnických osob i podílem malých a středních firem a má také výbornou dopravní dostupnost. V přístupu veřejné správy Brno vyniká především dobrou komunikací a nízkými poplatky, vyplývá z výsledků.
Obce se ve výzkumu hodnotí na základě 23 kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to na podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí 50 procenty, mohou ovlivnit svým chováním radnice.
Desítka nejlepších měst pro podnikání v ČR:
Celkové pořadí 1 Ostrava 2 Humpolec 3 Brno 4 Jablonec nad Nisou 5 Pelhřimov 6 Nová Paka 7 Benešov 8 Prostějov 9 Pardubice 10 Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
Zdroj: Město pro byznys 2017