U podnikatelů se důvěra v ekonomiku letos v dubnu meziměsíčně zvýšila o 0,6 na 97,6 bodu. \"Průmyslové podniky počítají s tím, že se v příštích třech měsících mírně zvýší tempo růstu výrobní činnosti. A to i přesto, že hlavní bariérou jejich dalšího růstu je nedostatek zaměstnanců. Aktuálně si na tuto překážku stěžuje 35 procent respondentů,\" uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra podnikatelů v průmyslu v dubnu vzrostla o 0,3 bodu na 97,1 bodu. Průmyslové podniky očekávají v příštích třech měsících mírné zvýšení tempa růstu výrobní činnosti a pokles zaměstnanosti. \"Ukazatel očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců je téměř stejný, pro období příštích šesti měsíců je vyšší,\" uvedl ČSÚ. Oproti dubnu loňského roku je důvěra v průmyslu vyšší.
Ve stavebnictví se důvěra podnikatelů v ekonomiku meziměsíčně nezměnila. Indikátor důvěry zůstal v dubnu na hodnotě 97,1 bodu. Hodnocení poptávky po stavebních pracích se také téměř nezměnilo, zjistili statistici.
Také důvěra podnikatelů v oblasti obchodu se v dubnu neměnila. Indikátor důvěry stagnoval na hodnotě 100,6 bodu.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v dubnu meziměsíčně mírně klesla, a to o 0,3 bodu na 112,5 bodu. I tak se ale drží na vysoké úrovni.
Z šetření statistiků vyplynulo, že se mírně zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace v příštích 12 měsících. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se v dubnu téměř nezměnily, stejně jako obavy ze zvýšení nezaměstnanosti. Úmysl spořit se rovněž nezměnil.