\"Koncentrace nepotřebných nemovitostí u jednoho subjektu je pozitivním trendem běžným ve většině vyspělých zemí Evropy. Státní instituce by ale měly postupovat rychleji a předávat ÚZSVM své nepotřebné nemovitosti v daleko větší míře,\" uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Z celkového počtu nemovitostí úřad 228 bezúplatně převedl například na obce nebo jiné státní instituce. Celkem 38 nemovitostí prodal.
Nejvíce nepotřebných nemovitostí získal úřad od Ředitelství silnic a dálnic ČR, a to 692. Ministerstvo zemědělství převedlo na úřad 549 nemovitostí, Agentura ochrany přírody krajiny České republiky 297 a Institut klinické a experimentální medicíny 199 nemovitostí.
Celkově šlo o 401 budov, 2603 pozemků, devět věcných práv, dva nebytové prostory a pěstitelský celek. Nejvíce z předaných nemovitostí, přes 17 procent, spadá pod plzeňské pracoviště ÚZSVM.
\"S nemovitostmi můžeme z jednoho místa hospodařit výrazně efektivněji, například pro ně najít nové smysluplné využití a zabránit jejich chátrání. Je to cesta, která vede nejen k úsporám, dodatečným příjmům, ale i jednotnému a transparentnímu prodeji a správě státního majetku,\" uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových také zastupuje Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců. Loni ÚZSVM zvýšil příjmy meziročně o 51 procent na 1,75 miliardy korun. Výdaje meziročně stouply o čtyři procenta na 1,47 miliardy korun.