Premiér v demisi Andrej Babiš s některými ministry, včetně ministra životního prostředí Richarda Brabce, dnes zahájili dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje. Sucho je čím větším problémem v celé republice. \"Nedostatek pitné vody vnímáme jako akutní problém. Nejvíce jsou ohroženy ty lokality, které nejsou napojeny na kapacitní vodárenskou soustavu nebo nemají k dispozici dostatečné povrchové zdroje vody. Řada obcí po celé České republice již nyní čelí krizové situaci, u jiných nedostatek pitné vody hrozí v blízké době a musí hledat zdroje záložní,\" uvedl ministr Brabec.
Peníze poputují na regeneraci, rozšíření nebo vznik stovek nových zdrojů pitné vody, včetně jejich napojení na současné vodovodní řady. Poslouží také na průzkumné vrty nebo na vybudování veřejně přístupného odběrného místa. Novinkou je rozšíření podpory na využití povrchových zdrojů pitné vody. Nově se dotace bude moci využít i na výstavbu či rekonstrukci přivaděčů pitné vody. Beze změn zůstala výše dotace, která se pohybuje v rozmezí 60 až 80 procent z celkových výdajů na projekt, obec si tak může přijít až na tři miliony korun. Suchem postižené obce mají nárok na vyšší podporu.
\"Výše dotace se odvíjí od typu projektu a závisí také na tom, zda se jedná o akutní či \'jen\' rizikový případ. Až 80 procent dotací získají žadatelé, na jejichž území neexistuje veřejný zdroj pitné vody anebo je kapacita jejich stávajícího zdroje či zdrojů pitné vody prokazatelně nedostatečná, případně voda z nich i přes svou technologickou úpravu nesplňuje vyhláškou stanovené požadavky,\" uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Žádosti o podporu přijímá fond od 4. května 2018 do 18. prosince 2020, nebo do vyčerpání alokace. O dotace se mohou hlásit obce a města, dobrovolné svazky obcí či příspěvkové organizace.
Pilotní výzvu spustilo ministerstvo už v červenci 2016, zájem ze strany obcí převýšil vymezenou částku o několik desítek milionů. Dorazilo celkem 296 žádostí za 340 milionů, rozděleno bylo 330 milionů korun.