Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,2 procenta z březnových 3,5 procenta. Úřady práce registrovaly 242.798 uchazečů o místo, což bylo nejméně od srpna 1997. V dubnu se meziměsíčně i meziročně zvýšil počet volných pracovních míst. Klíčovým způsobem poklesu nezaměstnanosti přitom podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy přispěl rozjezd sezónního zaměstnávání.
\"V dubnu poprvé nastal převis volných pracovních míst nad počtem nezaměstnaných. Taková situace nemá v Evropě obdoby a jinde ve světě je typická snad jen pro Japonsko,\" upozornil hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek. V následujících měsících půjde podle něj počet nezaměstnaných ještě mírně dolů, nečeká ovšem, že by nezaměstnanost klesla pod tři procenta.
\"Na nezaměstnanost začaly významně působit sezónní faktory, které vyprchají až s příchodem podzimu. Nezaměstnanost bude i nadále kontinuálně klesat navzdory zpomalení ekonomického růstu s výjimkou července, kdy na úřady práce dorazí čerství absolventi. V průběhu podzimních měsíců odhadujeme, že se míra nezaměstnanosti dostane pod tříprocentní hranici,\" uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.
I podle analytika ČSOB Petra Dufka bude nezaměstnaných ubývat i v dalších měsících. \"Takže firmy se budou muset s problémem nedostatku pracovníků potýkat i nadále a tlak na růst mezd bude s největší pravděpodobností dále zesilovat,\" uvedl.
Dnešní výsledek znamená další pokračování trendu, kdy se firmám budou stále obtížněji hledat vhodní zaměstnanci a stále obtížněji se jim bude uspokojovat poptávka po jejich produktech, uvedl i ekonom Deloitte Václav Franče. \"Tlaky na růst mezd tak pravděpodobně jen tak neutichnou,\" dodal.