Nadměrný odpočet DPH je nárok na vrácení peněz od finančního úřadu. Zjednodušeně jde o rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho, co podnikatel prodal, a toho, co podnikatel jako registrovaný pláce DPH koupil. Vzniká například tak, že v daném zdaňovacím období firma koupila více zboží a služeb, než ho prodala.
Nadměrný odpočet u DPH bývá nejčastější příčinou tzv. odstranění pochybností na základě daňového řádu za strany finanční správy. Pro plátce DPH takové řízení znamená citelnou zátěž, spočívající v zadržování peněz správou, která může vést i k likvidaci firmy. Zadržování nadměrných odpočtů trvá obvykle řadu měsíců, v některých případech i let.
\"Případů, kdy blokování nadměrných odpočtů DPH tíživě doléhá na firmy, je celá řada. Podnikatelé o nich neradi mluví, aby proti sobě ještě víc nepopudili finanční úřad. Ačkoli se finanční správa hájí tím, že celková částka zadržovaných odpočtů DPH dlouhodobě klesá, praxe stále znepříjemňuje firmám život,\" uvedli organizátoři.
Ke konci února se objem odpočtů zvýšil na 5,1 miliardy korun, což byla nejvyšší částka od konce května 2016. Dlouhodobě ovšem podle finanční správy objem klesá - na konci roku 2014 činil 7,5 miliardy korun.
S velkým negativním ohlasem se v anketě setkal také potravinářský průkaz. Ten vydává zpravidla praktický lékař na základě prohlídky, a to na neomezenou dobu. Třetí největší počet hlasů získaly zdravotní prohlídky, kdy každý zaměstnavatel má povinnost uzavřít smlouvu s lékařem, kam budou povinně zaměstnanci na tyto preventivní lékařské prohlídky chodit. Každý pojištěnec přitom má ze zákona možnost využít preventivní zdravotní prohlídky jednou za dva roky.
Anketa je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Jejich smyslem je snaha o zlepšení podnikatelského prostředí v ČR. Absurdita roku má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Loni se absurditou roku stalo placení DPH z neproplacených faktur.