\"Naše odhady tržeb byly posazeny na úroveň 55 miliard korun a tržní konsensus činil 53 miliard korun. Nižší výnosy, než se čekalo, byly podle našeho názoru způsobeny zejména slabší výrobou elektřiny, která meziročně klesla o téměř sedm procent na 16,2 terawatthodiny. Výroba byla negativně ovlivněna zejména nízkou výrobou z tuzemských uhelných elektráren,\" uvedl analytik Fio banky Jan Raška.
Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o sedm procent na 15,6 terawatthodiny (TWh), přičemž výroba z jaderných zdrojů činila stejně jako před rokem 7,1 TWh. Výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren naopak meziročně stoupla o dvě procenta na 0,6 TWh. Podíl výroby z bezemisních zdrojů činil 52 procent a dlouhodobě roste. Před deseti lety činil 38 procent.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček míní, že ČEZ se v posledních letech zaměřil více než na ziskovost na ekologii svých provozů, což podle něj může být výhodné z dlouhodobějšího pohledu v důsledku zpřísňujících se evropských limitů. \"Pro výsledky ČEZ v následujících obdobích bude důležitý vývoj ceny elektřiny. V důsledku rostoucí ceny ropy a dalších komodit by přitom cena elektřiny mohla spíše růst,\" dodal.
Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v dnešním rozhovoru s ČTK připustil, že hospodářské výsledky firmy by se mohly v příštích letech postupně lepšit. Odhadovat, zda jejich dno bude přímo v letošním roce, je podle něj ale zatím předčasné.
Čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého počítá dividenda, loni činil 20,7 miliardy korun, meziročně o pět procent více. Pro letošní rok firma očekává očištěný čistý zisk jen mezi 12 a 14 miliardami korun. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.