V dubnu bylo více volných pracovních míst než nezaměstnaných

10.05.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. května (ČTK) - Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,2 procenta z březnových 3,5 procenta. Úřady práce registrovaly 242.798 uchazečů o místo, což bylo nejméně od srpna 1997. Naopak volných pracovních míst přibylo na 267.107, jejich nabídka poprvé překonala počet nezaměstnaných. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR, analytici podobný vývoj očekávali. Podle nich bude nezaměstnanost dál klesat. Někteří nevylučují její pokles až pod tříprocentní hranici.

\"V dubnu poprvé nastal převis volných pracovních míst nad počtem nezaměstnaných. Taková situace nemá v Evropě obdoby a jinde ve světě je typická snad jen pro Japonsko,\" upozornil hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek.

Situace na pracovním trhu podle úřadu práce aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. \"V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství,\" uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat, dodala.

Podle analytika Raiffeisenbank Milana Frydrycha bude nezaměstnanost i nadále kontinuálně klesat navzdory zpomalení ekonomického růstu s výjimkou července, kdy na úřady práce dorazí čerství absolventi. \"V průběhu podzimních měsíců odhadujeme, že se míra nezaměstnanosti dostane pod tříprocentní hranici,\" uvedl.

Podle analýzy Hospodářské komory ČR, kterou má ČTK k dispozici, chybí českým firmám v současné době minimálně 300.000 zaměstnanců, tedy větší počet než ukazují oficiální statistiky. Kvůli rekordnímu počtu neobsazených pracovních míst také dochází k velkým škodám v české ekonomice. Jen státní kasa tratí letos nejméně 84 miliard korun na daních a odvodech, vyplývá z analýzy.

Na trhu práce se tak podle komory stále častěji vyskytují predátorské praktiky při přetahování zaměstnanců. \"Objevují se případy, kdy se zaměstnanci nechají přeplatit a přejdou k jinému zaměstnavateli, aniž by u toho prvního podali výpověď,\" uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK