\"Českému strojírenství se v tomto roce bude dařit, poptávka roste v Česku i v zahraničí. Co vidím jako riziko, je ale nedostatek kapacit jak na straně strojírenských firem, tak i jejich subdodavatelů, kteří v řadě případů již nestíhají realizovat zvyšující se objem dodávek,\" uvedla obchodní ředitelka CAT Phones Martina Hloušková.
V příštím roce mírná většina ředitelů strojírenských firem očekává kladnou stagnaci sektoru na úrovni 0,5 procenta. Dvě pětiny předpokládají dokonce pokles. Výkon strojírenství bude podle nich brzděn hlavně nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Jako další faktory uvedli celkový nedostatek pracovních sil a také zvyšování nákladů, zejména mzdových. Opačným směrem budou působit vývoj poptávky na zahraničních trzích a také automatizace a robotizace. Pesimističtější jsou malé a střední společnosti.
\"Vývoj českého strojírenství v letošním a příštím roce vidím stále optimisticky. Přesto se dá říct, že na vývoj segmentu budou mít vliv právě růstová omezení firem kvůli nedostatku pracovníků, posilující koruna, zvyšující se rizikovost způsobená mírou napojení našich podniků na velké zahraniční odběratele, a tím i vyšší citlivost na případné uměle vyvolané krizové situace, nebo politicky motivovaná omezení,\" doplnil předseda představenstva společnosti Brisk Mojmír Čapka.
Aktuálně mají strojírenské společnosti zakázky v průměru na 11,3 měsíce dopředu. Lépe jsou na tom velké podniky. Vytíženost kapacit zůstává na úrovni 92 procent.