Proti roku 2007, kdy se chovy začaly dramaticky zmenšovat či zcela rušit, jsou současné stavy třetinové. Důvodem byl dovoz dotovaného vepřového ze zahraničí, malá podpora českého státu živočišné výrobě a v některých letech také slabá úroda a nedostupnost vlastního krmiva pro zvířata. Počty prasat klesaly v celé zemi, což znamenalo pokles soběstačnosti státu v produkci vepřového masa pod 40 procent.
Statistiky zaznamenaly mírný nárůst v celé republice, ve Zlínském kraji se počty prasat zvýšily o více než třetinu. Na jižní Moravě také druhým rokem po sobě mírně rostl počet selat. Na začátku druhého čtvrtletí jich bylo 36.200.
Optimističtější je na jižní Moravě vývoj v chovech skotu. Odrazil se ode dna, kterého dosáhl v letech 2011 a 2013, a od té doby se počty krav a býků trvale zvyšují. K 1. dubnu jich jihomoravští zemědělci chovali 64.700, o 1300 meziročně víc. V nejslabších letech jich bylo pod 60.000. Chovatelé s pomocí evropských dotací v posledních letech rozšiřovali chovy převážně mléčného skotu a i přes výkyvy ve výkupních cenách mléka je udržují. Podle odborníků jsou české chovy v evropském srovnání špičkové a velmi efektivní.
Po třech letech růstu naopak klesly stavy drůbeže. Na začátku čtvrtletí jich měli chovatelé v Jihomoravském kraji 3,54 milionu kusů, o rok dříve jich bylo 3,82 milionu. Počty drůbeže v posledním desetiletí různě kolísaly mezi třemi a 4,5 miliony kusů.
V kraji se také zvýšil počet ovcí na 9151 a počet koz o čtvrtinu na 1900. Statistici zaznamenali také stoupající počet koní na 1533.