Jurečka kritiku odmítá, dělal proti kůrovci maximum možného

15.05.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. května (ČTK) - Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítl kritiku premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), že stát při řešení kůrovcové kalamity zaspal. Dělal maximum možného, za jeho vedení se instalovalo více lapačů, personálně posiloval státní podnik Lesy ČR, řešila se i kapacita odvozů dřeva z lesů, řekl dnes ČTK Jurečka.

Babiš dnes Jurečku kritizoval za to, že neřešil situaci spolu s dalšími ministerstvy. \"Když jsem ten argument slyšel, tak jsem se jen trpce pousmál. Od roku 2015 jsem několikrát přinášel na vládu materiál, který se týkal kalamitní situace v lesích - nejenom v Lesích ČR jako státního podniku, ale lesích obecně. A přiznám se, nepamatuji si nikdy připomínku z úst pana ministra financí Babiše,\" uvedl Jurečka. Podle něj ani dnes kritický ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který už působil v předchozím koaličním kabinetu na půdorysu ČSSD-ANO-KDU-ČSL, materiál nikdy nerozporoval.

\"Dělali jsme dost opatření - v rámci legislativy a personálního obsazení jsme dělali maximum možného,\" dodal současný první místopředseda lidovců. Státní podnik Lesy ČR byl za něj personálně posílen, zmenšily se revíry, aby lesní pracovníci mohli lépe sledovat kvalitu porostů. Toto a další opatření, například zvýšená instalace otrávených lapačů na kůrovce, podle něj stála stamiliony korun. Navíc přestaly státní podniky těžit dřevo podle plánů těžby, ale začaly těžit pouze kalamitní dříví.

\"Překvapuje mne, že přichází nějaká kritika, navíc půl roku po fungování vlády se vzbudili pánové,\" dodal. Svého nástupce Jiřího Milka (za ANO) upozorňoval na to, že lesnické problémy se musí řešit prioritně, dodal. \"Nepamatuji si, že by pan ministr za poslední tři měsíce něco udělal - ani nebyl na vedení Lesů ČR,\" řekl Jurečka. Poprvé podle něj přijel Milek na jednání vedení státní podniku až nyní v pondělí po odvolání generálního ředitele podniku Daniela Szóráda. Tehdy pověřil řízením podniku Tomáše Pospíšila.

Jurečka také chtěl přivést do českého zemědělství, potravinářství a lesnictví několikanásobně více lidí, než pak vláda schválila. Podle něj šlo o kompromis, když se ministři dohodli na zrychlení příjmu 1500 pracovníků z Ukrajiny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK