Ještě před verdiktem Tribunálu, který se týkal omezení neonikotinoidů klothianidin, thiamethoxam a imidakloprid, se státy EU na konci dubna dohodly na jejich úplném zákazu na venkovních zemědělských plochách. Částečně bylo jejich používání zakázáno už v roce 2013.
Proti restrikcím se u soudu bránili dva výrobci dotyčných chemikálií Bayer a Syngenta. Dubnové hlasování zástupců členských zemí unie o úplném zákazu označily firmy za \"smutný den pro zemědělce\", jehož výsledkem bude návrat k některým překonaným pesticidům. Proti zákazu neonikotinoidů tehdy hlasovalo i Česko, společně s Dánskem, Maďarskem a Rumunskem.
Naopak další výrobce pesticidů BASF může být s dnešními kroky evropského soudu spokojen, neboť orgán zrušil omezení na užívání insekticidu fipronil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že komise adekvátně nevyhodnotila dopady svého opatření.
Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Pozornost evropských politiků a médií si získal loni v srpnu, když se v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec kontaminovaných tímto jedovatým insekticidem. Případ nakonec zasáhl 26 členských zemí EU a také 19 dalších států.