\"Současná PCT je marketingovou organizací s encyklopedickou znalostí Prahy. V budoucnu by ale bylo potřeba, aby byla spíš manažerem cestovního ruchu a servisní organizací pro tuto oblast,\" řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).
Transformace má ušetřit městu podle Wolfa až deset milionů korun ročně. Společnost si navíc na sebe vydělá a nebude potřebovat příspěvky od města. Peníze bude mít mimo jiné z provozu věže Staroměstské radnice a v budoucnu také bludiště a rozhledny na Petříně. Další výhodou je možnost zvýšit platy zaměstnanců. Firma má nabrat odborníky se zkušenostmi ze zahraničí.
Zjednodušit se mají výběrová řízení, kdy si Praha u PCT bude moci v rámci tzv. zadávání zakázek in-house objednat potřebné služby.
PCT bude akciovou společností ve veřejném zájmu. Fungovat bude podle německého modelu. Dozorčí rada bude pětičlenná a bude jmenovat a odvolávat tříčlenné představenstvo. Valnou hromadou bude pražská rada.
Nemovitosti firma vlastnit nebude. Ty zůstanou majetkem města a PCT je bude mít propachtovány. Základní kapitál bude rozdělen na 50.000 kusů kmenových akcí o jmenovité hodnotě akcie 1000 korun. Všechny budou cennými papíry na jméno. Náklady transformace budou necelých půl milionu korun.
V materiálu, který dnes zastupitelé projednali, jsou nastíněny dvě varianty hospodaření PCT v příštím roce. V obou dvou má skončit se ziskem 3,3 milionu korun. V návrzích je ve výnosech počítáno s nejvyšší částkou ze vstupného do památek, a to přes 150 milionů Kč.
Přeměnu společnosti kritizoval opoziční zastupitel Ivan Mikoláš (Piráti). Podle něj je možné problematické části fungování PCT řešit jinak. Zároveň kritizoval materiál předložený zastupitelům, ve kterém mu chyběly některé dokumenty. Piráti neúspěšně navrhli materiál přepracovat.