Dočasná výjimka z cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na dovoz hliníku končí na konci května a administrativa prezidenta Donalda Trumpa dává zatím najevo, že s jejím prodloužením nepočítá.
\"Jistého není nic... Nemám ale pocit, že (výjimky) budou prodlouženy. Takže bude třeba se rozhodnout a být připravený na různé scénáře,\" podotkla komisařka. S americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem podle svých slov telefonicky hovoří několikrát do týdne.
Evropská unie požaduje trvalé vyjmutí z cel, jejich zdůvodnění národní bezpečností USA totiž pokládá za absurdní. O věci minulou středu u večeře v Sofii jednali šéfové států a vlád unie a shodli se, že pokud Washington z nových cel Evropu trvale vyjme, je EU připravena jednat o liberalizaci vzájemného obchodu v několika oblastech, včetně dovozu aut a přístupu k veřejným zakázkám, o větší spolupráci v energetice či o reformě Světové obchodní organizace (WTO).
\"Myslím, že se jim nezdá, že by to bylo dostatečné,\" popsala Malmströmová svůj dojem z americké reakce na tuto evropskou nabídku. Připomněla, že ze své strany EU nebude o žádných zjednodušeních ve vzájemném obchodu vyjednávat do té doby, než bude jasné, že USA udělily unii trvalou výjimku z dovozních cel na ocel a hliník.