Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Zdůvodnila to tím, že má peněžité závazky po splatnosti ve výši několika desítek milionů korun, nemá peníze na zálohy na nákup surovin a právě ani na mzdy zaměstnanců, které lidé nedostávali od února. Na konci března tak firma více než 550 z nich dala výpovědi.
\"Úřad práce ČR dosud přijal více než pět stovek žádostí o uspokojení splatných mzdových nároků ze strany bývalých zaměstnanců Vítkovických strojíren. Přes 490 z nich už vyřídil,\" uvedla Beránková.
Úřad kvůli urychlenému zpracování všech žádostí dočasně posílil i počet zaměstnanců, kteří tuto agendu vyřizují. \"Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel má sídlo v Praze, ale zaměstnanci vykonávali svou činnost v Ostravě, mohou podávat formuláře žádostí o vyplacení náhrady mzdových prostředků v Ostravě, a nemusí tak vážit cestu až do Prahy. Úředníci je následně předávají ke zpracování kolegům v hlavním městě,\" uvedl ředitel Krajské pobočky ÚP ČR v Ostravě Petr Prokop.
Pokud zaměstnavatel nevyplácí zaměstnanci jeho mzdu, může se takový zaměstnanec obrátit na ÚP ČR a podat žádost o uspokojení splatných mzdových nároků. Podmínkou pro uspokojení mzdových nároků je, že zaměstnavatel je v platební neschopnosti. Zákonná lhůta k uplatnění mzdových nároků za Vítkovické strojírny končí dnem 3. září letošního roku.
Žádost je třeba podat písemně. Insolvenčním správcem Vítkovických strojíren soud určil Lukáše Vlašaného.