\"Výroba volně stojících sporáků za rok 2017 dosáhla počtu 424.232 kusů, což je nejvyšší objem v historii společnosti,\" uvedlo ve výroční zprávě vedení společnosti Mora Moravia. Předloni Mora Moravia výrobu sporáků mírně snížila z 396.300 v roce 2015 na 383.272 sporáků.
Hlavní část tržeb Mora Moravia v roce 2017 získala v zahraničí, kde utržila zhruba miliardu korun. Na tuzemský trh pak připadly tržby v hodnotě 683 milionů korun. Hodnota exportu společnosti Mora Moravia se loni snížila přibližně o 230 milionů korun, naopak její tržby z prodeje v ČR vzrostly o 293 milionů korun. \"Nejvýznamnějšími zákazníky nadále zůstávají Česko a Rusko,\" stojí ve výroční zprávě.
Vedení společnosti Mora Moravia ve výroční zprávě napsalo, že podnik loni zahájil prodej sporáků nové generace. \"Nová generace sporáků se setkala s velmi pozitivní reakcí. Do konce roku 2017 se podařilo téměř u všech zákazníků stávající portfolio nahradit novou generací,\" uvedlo.
Většinu odbytu pro společnost Mora Moravia zajišťuje slovinská skupina Gorenje, která firmu z Hluboček od roku 2005 ovládá. Mora Moravia v roce 2012 zahájila výrobu sporáků, které se dříve montovaly ve Finsku. O přesunu výroby rozhodl koncern Gorenje. Finský závod v Lahti ročně vyráběl 53.000 elektrických sporáků a Mora, jejíž roční produkce se před touto transakcí pohybovala kolem 380.000 sporáků, pokryla celý objem výroby.
Mora Moravia má základní kapitál 273,7 milionu korun a loni zaměstnávala v průměru 652 lidí. Jejím stoprocentním vlastníkem je slovinská firma Gorenje gospodinjski aparati.
Firma Gorenje je jedním z největších slovinských vývozců. Tržní kapitalizace firmy je 154 milionů eur. Loni firma oznámila, že hledá strategického partnera, který by jí pomohl posílit značku a snížit náklady. Nejvyšší nabídku na koupi slovinského výrobce domácích spotřebičů Gorenje podala čínská firma Hisense. Cena je však platná pouze v případě, že čínská společnost bude moci koupit nejméně 50 procent akcií.