\"Je to nepochopitelné, protože Trump útočí na nejbližší spojence v době, kdy je potřebuje v boji proti merkantilismu a nekalým obchodním praktikám Číny, které sahají od krádeží duševního vlastnictví až po omezování práv investorů,\" uvedl dnes statutární ředitel Ocelářské unie Daniel Urban. Rozhodnutí podle něj bude mít dopad i na české výrobce oceli, unie proto podporuje zavedení mimořádných opatření na evropské úrovni , která by korigovala příliv levné oceli ze třetích zemí.
Americký ministr obchodu Wilbur Ross dnes oznámil, že Spojené státy začnou od pátku uplatňovat cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník také na dovoz z Evropské unie, Kanady a Mexika. Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník 23. března. Evropská unie měla doposud z placení těchto poplatků výjimku. Brusel varoval, že v případě uvalení cel přikročí k odvetným opatřením.
\"Clo samozřejmě poškodí konkurenceschopnost naší oceli na americkém trhu a zároveň zdraží vstupy pro ty americké odběratele, kteří za speciální typy oceli z Evropy nemají náhradu,\" uvedl dnes Tomáš Telúch, prezident Asociace výrobců ocelových trubek, kteří na americký trh dodávají především trubky pro olejářský průmysl.
Hospodářská komora uvedla, že české firmy loni vyvezly do USA ocelové výrobky za pět miliard korun, v objemu jde asi o 130.000 tun. \"USA není pro nás zásadním vývozním trhem, 80 procent našeho vývozu oceli směřuje do EU. Do USA jdou tři procenta objemu našeho ocelářského exportu. Oceláři se proto bojí nejvíc toho, že se k nám povalí nadvýroba levné oceli z jiných zemí, především z Číny,\" dodal mluvčí komory Miroslav Diro.