\"Z dlouhodobého hlediska to (uvalení cel) ale může být pro evropský trh problém. Protože je možné, že to, co se neudá v Americe, se bude tlačit do Evropy,\" řekla dnes ČTK mluvčí.
Luděk Procházka, generální ředitel společnosti Gerlach, která poskytuje celní služby hlavním českým dovozcům i vývozcům, ČTK řekl, že dopad nařízení lze očekávat také u firem zabývajících se výrobou automobilů. \"Mnoho českých subdodavatelů má totiž silné vazby na německý automobilový průmysl. A pro společnosti jako například Volkswagen, Daimler a BMW je americký vývozní trh klíčový, společně s trhem čínským,\" dodal Procházka.
Za špatnou zprávu pro českou ekonomiku i další ekonomiky EU označil dnešní krok USA hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. \"V důsledku ale bude špatnou zprávou také pro ekonomiku Spojených států. Trumpova administrativa sice opatřením uleví pracovníkům v americkém ocelářství, ale zase poškodí třeba americké výrobce automobilů, protože ti místo levnější čínské oceli nyní budou poptávat dražší ocel americkou, což je učiní méně konkurenceschopné,\" uvedl.
Česká republika bude podle něj patřit k těm zemím EU, které opatření poškodí relativně značně, neboť tuzemská ekonomika je malá a otevřená, vysoce závislá na zahraničním obchodě. \"Podobně budou poškozeny další malé otevřené ekonomiky regionu jako třeba Maďarsko nebo Slovinsko. Je tedy evidentní, že obchodní válka, která zítřkem začíná, nakonec nebude mít žádné vítěze. Pouze ekonomiky poražené méně a ekonomiky poražené více,\" dodal.
Americký ministr obchodu Wilbur Ross dnes oznámil, že Spojené státy začnou od pátku uplatňovat cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník také na dovoz z Evropské unie, Kanady a Mexika. Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník 23. března. Evropská unie měla doposud z placení těchto poplatků výjimku. Brusel varoval, že v případě uvalení cel přikročí k odvetným opatřením.