G7 žádá Mnuchina, aby Trumpovi tlumočil obavy ohledně cel

02.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Whistler (Kanada) 2. června (ČTK) - Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí, které jsou nejbližšími spojenci Spojených států, vyjádřili rozčilení ze zavedení cel na dovoz ocele a hliníku, které zavedla americká vláda Donalda Trumpa. Setkání nejvyšších finančních představitelů skupin sedmi největších ekonomik světa (G7) v Kanadě však nepřineslo žádné výsledky. Třídenní setkání, které dnes skončilo, pouze připravilo půdu pro vášnivou bitvu, která se očekává příští týden na summitu nejvyšších představitelů G7 v Kanadě, napsala agentura Reuters.

Ministr financí USA Steven Mnuchin nedokázal uklidnit rozčilení svých protějšků z G7 kvůli zavedení dovozních cel 25 procent na ocel a deset procent na hliník. Tento týden začala cla platit pro Kanadu, Mexiko a Evropskou unii. Všech šest zbývajících zemí ze skupiny G7 tak nyní platí cla, která byla převážně zaměřena na nadměrnou produkci v Číně. Téma cel proto dominovalo setkání v kanadském horském rezortu.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G7 požádali, aby ministr financí Spojených států tlumočil Donaldu Trumpovi jejich jednomyslné znepokojení a zklamání, uvádí se v prohlášení skupiny. Ministři a guvernéři se také shodli na tom, že toto jednání by mělo pokračovat na summitu nejvyšších představitelů příští týden, kde je třeba učinit rozhodné kroky.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že USA mají jen několik dní na to, aby se pokusily vyhnout obchodní válce se svými spojenci. Je podle něj pouze na Spojených státech, aby učinily kroky k odstranění napětí kvůli clům. Po skončení setkání také uvedl, že EU je připravena přijmout vůči novým americkým clům odvetná opatření.

Kanada, Mexiko a EU odmítly při jednání s americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem přijmout kvóty, a od pátku se tak i na ně vztahují cla na dovoz hliníku a ocele. Na japonské firmy se cla vztahují již od 23. března.

Členy skupiny sedmi průmyslově nejvyspělejších států světa jsou Kanada, Francie, Itálie, Japonsko, Německo, USA a Británie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK