\"Mzda se za posledních deset let zvedala průměrně o 3,5 procenta za rok. Nejrychleji vzrostla ve zdravotnictví a sociální péči, a to o 51 procent. Nejpomaleji, konkrétně o 23 procent, se zvýšila v peněžnictví a pojišťovnictví,\" uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.
K nejlépe placeným profesím patří řídící pracovníci v IT a v oblastech lidských zdrojů nebo nejvyšší představitelé firem. Jejich mzdy letos v prvním čtvrtletí přesahovaly 60.000 korun. Před deseti lety to bylo přes 50.000 korun. K nejhůře odměňovaným patří pracovníci ostrahy. Ti v současnosti berou v průměru zhruba 14.300 korun, v roce 2007 to bylo 12.400 korun.
Statistici zároveň upozornili, že rozdíly mezi mzdami v jednotlivých krajích se stírají. Průměrná mzda v Praze totiž rostla nejpomaleji. Zároveň v uplynulých deseti letech nejvíce rostl medián mezd zaměstnancům se základním vzděláním, naopak mzdy vysokoškoláků se zvyšovaly nejpomaleji. Zároveň populace zaměstnanců byla stále vzdělanější.
Za posledních deset let se také proměnil pracovní trh a struktura zaměstnanců. Například v zemědělství klesl počet pracovníků o 22,6 procenta, ve stavebnictví zhruba o 23 procent. Pracovníci se zpravidla přesouvali do služeb.
ČR také podle statistiků patří k zemím, kde jsou vyšší rozdíly v odměňování mužů a žen. \"U třicátníků a čtyřicátníků se však tato propast mezi výdělky pomalu uzavírá. Ve věkové kategorii 35 až 44 let byl mzdový medián v roce 2007 o 27 procent vyšší u mužů než u žen. Nyní je to 21 procent,\" uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.