K růstu mezd podle analytiků přispěl nejen dobrý stav ekonomiky či nedostatek pracovních sil, ale i vládní politika. Jedny z nejvýraznějších růstů mezd totiž zaznamenala odvětví vzdělávání a veřejná správa, kde průměr mezd stoupl o téměř 13 procent. Odborníci očekávají, že výrazný růst celkového průměru mezd potrvá po celý letošní rok. Například podle analytika Raiffeisenbank Jakuba Červenky by mohl růst za celý rok 2018 dosáhnout až osmi procent, zatímco loni to bylo jen zhruba šest procent.
Mzdy v prvním čtvrtletí vzrostly ve všech regionech. Nejvyšší průměr mezd měla s více než 38.000 korun jako obvykle Praha, zatímco nejnižší Karlovarský kraj se zhruba 26.000 korun. V Praze ale rostly mzdy nejméně, meziročně jen o sedm procent. Karlovarský kraj naproti tomu zaznamenal ze všech regionů nejvýraznější meziroční růst - o 10,1 procenta. Žádnému jinému kraji nestouply mzdy více než o desetinu. Rozdíly mezi mzdami v jednotlivých krajích se tak podle ČSÚ postupně stírají.
Z jednotlivých odvětví měly v prvním čtvrtletí nejvyšší průměrnou mzdu informační a komunikační činnosti - téměř 57.000 korun. Naopak nejhůře na tom jsou pracovníci v ubytování, stravování a pohostinství, kde průměr mezd činil jen asi 18.000 korun. Nejvýraznější růst zaznamenali statistici v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech, a to o 13,1 procenta. Nejmenší byl v peněžnictví a pojišťovnictví, kde činil jen 3,5 procenta.
Zhruba dvě třetiny zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou, uvedla Jitka Erhartová z ČSÚ. Střední hodnota mezd, takzvaný medián, stoupla v prvním čtvrtletí meziročně o 8,3 procenta na 25.674 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed rozdělení hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.
Průměrná mzda roste vytrvale již několik let. Jen za posledních deset let vzrostla podle ČSÚ o 40,7 procenta. Reálně, po zahrnutí růstu spotřebitelských cen, pak za stejnou dobu stoupla o 16,4 procenta. Růst mezd v současnosti je podle představitelů ČSÚ velmi podobný tomu, co Česko zažilo před deseti lety na vrcholu ekonomického cyklu, před krizí.