Olma investuje 150 mil. Kč do nové výroby pařených sýrů

06.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Olomouc 6. června (ČTK) - Mlékárna Olma investuje 150 milionů korun do nové linky na výrobu přírodních pařených sýrů, kterými chce do roku 2020 rozšířit své portfolio mléčných výrobků. Na projekt má schválenu dotaci 75 milionů korun z Programu rozvoje venkova. ČTK dnes informaci získala na internetových stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu a mlékárny Olma, která patří do holdingu Agrofert.

\"Finálním výsledkem projektu bude nový přírodní pařený sýr typu mozzarella určený jak pro tuzemský, tak i pro zahraniční trh,\" stojí v komentáři Olmy. Investice do nové linky na výrobu přírodních pařených sýrů má být zahájena letos v červenci. \"Umožní výrobu těchto sýrů v různých tvarech a tučnostech. Jako vedlejší produkt z výroby polotovarů pro pařené sýry vznikne sladká syrovátka,\" uvedla Olma na svých internetových stránkách.

Od výroby přírodních pařených sýrů si vedení mlékárny Olma slibuje rozšíření sortimentu čerstvých výrobků i lepší zhodnocení mléka, jelikož sýry typu mozzarella mají vyšší přidanou hodnotu.

Tento investiční projekt Olmy je na seznamu žádostí o dotace z Programu rozvoje venkova, které vedení Státního zemědělského intervenčního fondu schválilo letos v dubnu. Olma kvůli investici do výroby přírodních pařených sýrů požádala o dotaci 75 milionů korun.

Olma v posledních letech masivně investuje, přičemž značnou část nákladů pokrývají dotace. Například v roce 2014 Olma zahájila investici za více než 100 milionů korun, která směřovala do nové výrobní linky na přírodní sýry. Na projekt získala Olma dotaci 46 milionů korun z Programu rozvoje venkova. Téměř 160 milionů stála linka na výrobu jogurtů, zakysaných smetan a fermentovaných nápojů, kterou mlékárna začala instalovat v roce 2016. Dotace na tuto investici byla 65 milionů korun.

V předchozích letech Olma investovala do technologie na výrobu máselných výrobků, díky níž jako první tuzemská mlékárna uvedla na trh tradiční máslo se sníženým obsahem tuku. Zařízení stálo 100 milionů korun. Loni Olma připravila investici za 80 milionů do technologie příjmu vykoupeného mléka. Polovinu nákladů pokryje dotace z Programu rozvoje venkova.

Olma v roce 2016 po předchozím poklesu zvýšila tržby o 46 milionů korun z 3,24 miliardy v roce 2015 na 3,286 miliardy korun. Zisk Olmy v roce 2016 vzrostl o 58 procent na rekordních 205,7 milionu korun. Výsledky loňského hospodaření zatím nebyly zveřejněny.

Mezi hlavní odběratele Olmy patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Export se na tržbách Olmy podílí více než deseti procenty.

Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do firmy Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Olma zaměstnává zhruba 440 lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK