V Česku zadrhává průmyslová výroba, naopak stavebnictví se daří

06.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. června (ČTK) - Průmyslová výroba po dlouhé jízdě na plné obrátky a kapacity začíná zadrhávat, stavebnictví se naopak daří lépe. První meziroční růst od začátku roku vykázala bilance zahraničního obchodu. Vyplývá to z dnešních dat Českého statistického úřadu. V dubnu průmyslová výroba v Česku stoupla meziročně o 5,5 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale reálně klesla o 0,2 procenta. Stavební výroba zrychlila meziroční růst na 7,7 procenta a přebytek zahraničního obchodu Česka meziročně stoupl o 3,8 miliardy na 15,8 miliardy korun.

\"Na průmyslu je vidět, že mu dochází dech a prostor pro jeho další expanzi je již docela omezený v důsledku naplněnosti kapacit i nedostatku lidí,\" uvedla analytička ČSOB Irena Procházková. Dubnové číslo výrazně ovlivnil propad energetiky. U výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu statistici zaznamenali pokles o 18 procent.

Podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče nelze svést výsledek jen na odstávky v některých odvětvích. Zklamáním je podle něj vývoj nových průmyslových objednávek, jež meziročně vykázaly jen nepatrný růst, když zakázky ze zahraničí dokonce poklesly.

Letošní slabší dynamika průmyslu souvisí podle Jakuba Seidlera z ING Bank s vysokou srovnávací základnou minulého roku, omezenými kapacitami výrobců a zpomalováním váhově nejvýznamnější výroby automobilů. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů byla v dubnu meziročně vyšší o 11,4 procenta.

České stavebnictví roste především díky pozemnímu stavitelství. Ve výstavbě infrastruktury se zatím nedaří využít vyššího objemu zakázek, míní analytici. V dubnu pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů, domů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, meziročně vzrostlo o 10,8 procenta. Naopak inženýrské stavitelství, které je tvořené z velké části dopravní infrastrukturou, o 1,2 procenta kleslo. Analytici ve zbytku letošního roku očekávají, že se stavebnictví bude dařit, když k investiční aktivitě soukromého sektoru se přidá i veřejný sektor.

\"Růst investic slibují i rozpočty místních samospráv, které vykazují vysoké přebytky. Česko bude muset letos navíc vyčerpat i část evropských fondů, pokud o ně nechce přijít. Za celý rok by mělo stavebnictví přidat necelých deset procent,\" uvedla Jana Steckerová z Komerční banky.

Bilanci zahraničního obchodu kladně ovlivnil obchod s ropou, auty, elektrickými zařízeními a stroji. Naopak negativní vliv na ni měl výsledek obchodování s koksem, rafinovanými ropnými produkty a chemikáliemi. Ke zlepšení bilance přispěl podle Jiřího Poura z UniCredit Bank zčásti úspěch českých firem uplatnit se v zahraniční konkurenci, částečně vyšší počet pracovních dní. Navzdory pozitivnímu dubnovému výsledku se však nic nemění na skutečnosti, že přehřívající se česká ekonomika naráží na své limity. Nedostatek pracovních sil a rostoucí mzdy představují pro růst obchodní bilance významnou překážku, dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK