Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali dubnový deficit v průměru na 49 miliard USD. Ministerstvo současně revidovalo výši schodku za březen, a to na 47,2 miliardy dolarů z dříve zveřejněných 49 miliard.
Vývoz se v dubnu zvýšil o 0,3 procenta na rekordních 211,2 miliardy dolarů, zatímco dovoz klesl o 0,2 procenta na 257,4 miliardy.
Navzdory úsilí prezidenta Donalda Trumpa o řešení obchodní nerovnováhy novými cly a obchodními dohodami, za dosavadní část letošního roku je obchodní schodek meziročně o 11,5 procenta vyšší.
Silná data vykazuje řada segmentů, zpracovatelským průmyslem počínaje a spotřebitelskými výdaji konče. Podle kalkulace odborníků centrální banky (Fed) v Atlantě ekonomika USA za druhé čtvrtletí zřejmě zrychlí růst v přepočtu na celý rok na čtyři procenta z 2,2 procenta v prvním kvartálu.
Příznivé vyhlídky však ohrožuje ochranářská politika prezidenta Trumpa. Minulý týden prodloužil cla na dovoz hliníku a oceli z Kanady, Mexika a Evropské unie. První dvě země už zareagovaly uvalením cel na dodávky z USA. Protiopatření zvažuje také EU i Čína.
Politicky citlivý obchodní deficit s Čínou v dubnu stoupl o 8,1 procenta na 28 miliard dolarů. Schodek s Mexikem klesl o 29,8 procenta na 5,7 miliardy dolarů.
Trump pohlíží na obchodní schodek jako na ekonomickou slabinu, kterou může odstranit agresivnější obchodní politikou. Řada ekonomů ale podle agentury AP poukazuje na to, že za schodek může zejména skutečnost, že Spojené státy trvale utrácejí víc, než produkují.