Trasa plynovou má vést z Ázerbájdžánu přes Gruzii, Turecko, Řecko, Albánii a pod mořem do jižní Itálie. Je součástí plánovaného jižního koridoru, jehož cílem je spojit země EU s novými zdroji zemního plynu. TAP se napojí na plynovod Transanatolian Pipeline (TANAP).
Sergio Costa prohlásil, že plán bude přezkoumám spolu s dalšími velkými projekty. \"Vzhledem k naší energetické politice, vzhledem k poklesu poptávky po plynu, se tento projekt dnes jeví jako zbytečný,\" uvedl ministr. O budoucnosti plynovodu však budou rozhodovat i další členové vlády a jak podotýká agentura Reuters, Hnutí pěti hvězd (M5S) zastává radikálnější politiku v oblasti životního prostředí než jeho koaliční partner, Liga.
Poptávka po plynu v Itálii se v posledních letech zvyšovala, k deset let starému vrcholu má ale daleko.
Provozovatel plynovodu, konsorcium TAP, uvedl, že přesměrování plynovodu z území Itálie není alternativou a že přesměrování uvnitř Itálie může projekt odložit o čtyři až pět let.
Jižní část plynovodu, která je už vesměs dokončena, vede k Itálii z Ázerbajdžánu přes východní Evropu. Italská část má být dokončena do počátku roku 2020. Celá trasa plynovodů, v níž je TAP konečným článkem, bude měřit 3500 kilometrů.