Prudší pokles v roce 2017 byl podle ředitele sekce UNCTAD pro investice Jamese Zhana do značné míry způsoben revizí údajů za rok 2016, kdy byl příliv prostředků do amerických aktiv vyšší, než se původně předpokládalo.
FDI sestávají zejména z přeshraničních fúzí a akvizic a z investic do zahraničních start-upů. Jsou indikátorem globalizace a potenciálního růstu podnikových dodavatelských řetězců a budoucích obchodních vazeb. Mohou se ale i snižovat, když firmy stahují investice ze zahraničních projektů a repatriují zisky.
Pro letošek organizace předpovídá sice růst FDI o deset procent, ten je ale hluboko pod průměrem posledních deseti let.
\"Vedle napětí obchodního, které se rozmáhá jak do šířky, tak do hloubky, i geopolitického, nyní vystupuje na povrch problém zadlužení, a to nejen na rozvíjejících se trzích, ale také v Evropě,\" uvedl Zham v rozhovoru s agenturou Reuters.
Investice vloni poznamenala skutečnost, že nadnárodní firmy neprováděly velké obchody, ale vydaly se cestou licencí, kontraktů a franšízingu.
Příliv přímých zahraničních investic do USA se loni, v prvním roce Trumpovy vlády, snížil na 275 miliard dolarů ze 457 miliard v roce 2016. Británie zaznamenala pokles ze 196 na 15 miliard dolarů, tento propad ale zkresluje několik mimořádně velkých investic v roce 2016. V porovnání s rokem 2015 byl příliv investic do Británie loni poloviční. Je otázkou, co se stane po jejím odchodu z Evropské unie. Zahraniční investice se na hrubém domácím produktu Británie podílejí 63 procenty, což je zhruba dvojnásobek úrovně ve Francii a Německu.