\"Jako důvod uvádím skutečnost, že majoritní akcionář nesouhlasí s výplatou tantiémy v době, kdy společnosti klesá ziskovost a musí realizovat radikální úspory,\" uvádí v protinávrhu ministryně. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který právě prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Je tedy prakticky jisté, že bude schválen návrh resortu.
Tantiémy vedení ČEZ nebyly vyplaceny ani v předcházejících třech letech. V letech 2015 a 2016 schválili akcionáři protinávrhy ministerstva financí, které byly podobné tomu letošnímu. Loni si vedení ČEZ poprvé po 16 letech odměny vůbec nenavrhlo.
Pokud bude schválena dividenda 33 korun na akcii, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 17,8 miliardy korun. Stát jako majoritní vlastník tak získal z dividend téměř 13 miliard korun.
V loňském roce akcionáři firmy výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 33 korun na akcii před zdaněním schválili. Po čtyři roky předtím vyplatila firma akcionářům pokaždé dividendu 40 Kč na akcii. Za loňský rok předpokládala většina analytiků dividendu kolem 35 korun na akcii.
ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. K tomu mu pomohl prodej akcií maďarské společnosti MOL a nárůst výroby jaderných elektráren. Tržby klesly meziročně o procento na 201,9 miliardy korun. Čistý zisk společnosti očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se počítá dividenda, loni činil 20,7 miliardy korun, meziročně o pět procent více.
\"Představenstvo i dozorčí rada má za sebou řadu velmi složitých rozhodnutí, a proto navrhuje výplatu tantiém ve výši, která odpovídá praxi z let před rokem 2013, kdy od založení ČEZ každoročně probíhala výplata tantiém. Rozhodnutí je ale v rukou akcionářů na valné hromadě,\" uvedl už dříve mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Valná hromada ČEZ se uskuteční 22. června. Nevyplacení tantiém neznamená, že by vedení firmy přišlo o všechny benefity. Členové představenstva mohou mimo jiné využít motivační program na nákup akcií společnosti.