Pokles je v kontrastu s trendem v dalších arabských zemích vyvážejících ropu. Ve Spojených arabských emirátech, které jsou druhou největší arabskou ekonomikou za Saúdskou Arábií, loni objem přímých zahraničních investic vzrostl na 10,4 miliardy USD z 9,6 miliardy USD o rok dříve. Zvýšily se také investice v Kataru, který loni zasáhlo embargo uvalené Saúdskou Arábii a dalšími zeměmi. Rovněž Omán, jehož ekonomika má proti Saúdské Arábii pouze desetinovou velikost, loni přilákal investice za 1,9 miliardy USD. To bylo o 200 milionů více než předloni, upozornila agentura Reuters.
Saúdská Arábie před dvěma lety zahájila reformy, jejichž cílem je do roku 2020 zvýšit příliv investic na 18,7 miliardy USD. Země tak chce vytvořit nová pracovní místa a rozšířit ekonomiku o další aktivity, aby nebyla závislá pouze na vývozu ropy. Míra nezaměstnanosti mezi obyvateli Saúdské Arábie činí téměř 13 procent.
Ekonomové přisuzují nízké zahraniční investice hlavně poklesu cen ropy od roku 2014. Ten ublížil všem ekonomikám kolem Perského zálivu, avšak Saúdská Arábie, která má mnohem více obyvatel a větší rozpočtový deficit, byla nucena přijmout drastičtější úspornou politiku než její sousedé. Úspory v zemi podpořily růst soukromého sektoru, což převážilo nad pozitivním dopadem některých reformních kroků. Mezi nimi je nový firemní a bankrotový zákon a omezení byrokracie, což mimo jiné snížilo čas nutný k registraci nových firem.
Investice by se mohly začít zotavovat příští rok, pokud zrychlí hospodářský růst. Vláda také postupuje s privatizačním programem, který zpomalila byrokracie a právní nejistota. V příštím roce by země mohla v přímých zahraničních investicích přilákat desítky miliard dolarů prodejem státního majetku a zahrnutím zahraničních firem do takzvaných projektů veřejně-soukromého partnerství (PPP) na výstavbu a provoz infrastruktury. Ty jsou financovány na principu spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem.