Pro zamítnutí hlasovalo 98 poslanců z klubů ANO, KSČM a ČSSD. Proti zamítnutí byli poslanci ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.
Vláda dnes schválila návrh novely zákona o EET, který kromě jiného zavádí vedle běžného a zjednodušeného režimu i zvláštní režim elektronické evidence tržeb. Poslanci by ho mohli projednávat už na své příští schůzi na konci června.
Poslanecká novela v předložené podobě přicházela s tím, aby se elektronická evidence tržeb vztahovala jen na registrované plátce DPH. Šlo by o osoby, jejichž obrat za předcházejících 12 měsíců přesáhl milion korun, a které se tedy musí registrovat jako plátci DPH, případně se k dani registrovaly dobrovolně.
Vláda ale ve svém negativním stanovisku uvedla, že plátcem DPH se stává osoba, která překročí milionový obrat, a nezávisí na tom, zda se přitom zaregistrovala jako plátce. Podle vlády by tak podnikatel, který nesplní svoji povinnost a neregistruje se, nemusel evidovat své tržby. Piráti proto přišli s pozměňovacím návrhem, který na tuto výtku reagoval a nastavoval povinnost EET na všechny plátce DPH. Protože sněmovní většina prosadila zamítnutí předlohy, o tomto návrhu už se nehlasovalo.
Zastánci návrhu uváděli, že pomůže hlavně nejmenším podnikatelům. \"Ulevíme nejmenším,\" řekl dnes za předkladatele Petr Gazdík (STAN). Předkladatelé argumentovali tím, že podoba zákona o EET není ani po loňském zásahu Ústavního soudu přijatelná, když nepřiměřeným způsobem zasahuje zejména nejmenší podnikatele.
Vláda dnes však schválila návrh novely, která na rozhodnutí ÚS reaguje. Kromě jiného umožní některým skupinám podnikatelů evidovat tržby bez připojení k internetu. \"Nebojme se vládní novely, pusťme ji do legislativního procesu,\" řekla poslancům ministryně financí Alena Schillerová.
Sociální demokrat Roman Onderka vyzval k tomu, aby poslanci řešili změny v EET až prostřednictvím vládního návrhu. Také předseda klubu KSČM Pavel Kováčik doporučoval, aby se poslanci zabývali vládním návrhem, který podle něj bude propracovanější. Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek naproti tomu naléhal na přijetí poslaneckého návrhu s tím, že uleví podnikatelům už v krátké době. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že by živnostníkům ulehčil situaci a odhadovaný dopad jedné miliardy je podle něj jen malá částka v poměru k celému státnímu rozpočtu.
Předseda SPD Tomio Okamura označil EET za šikanu podnikatelů a vyslovil se pro využívání paušální daně. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík označil za nepravdivé, že vládní návrh je vstřícnější k živnostníkům, vládou navrhované vynětí podnikatelů s hotovostními tržbami do 200.000 korun z online režimu EET je podle něj zcela nedostačující.