Kartel OPEC a další přední světoví těžaři ropy mimo kartel se mají setkat koncem tohoto týdne ve Vídni, aby jednali o případném zvýšení produkce po více než roce a půl koordinovaného snižování těžby. V rámci dohody o omezení produkce se tyto země dohodly na omezení těžby zhruba o 1,8 milionu barelů denně. Jejich krok pomohl ke zvýšení cen ropy o téměř 20 dolarů za barel, v poslední době se však stále častěji objevují výzvy k přehodnocení dohody.
Podle nejnovějších plánů ministerstva energetiky se má vývoz a tranzit ropy z Ruska zvýšit ve třetím čtvrtletí na 63,34 milionu tun z plánovaných 62,45 milionu tun ve druhém čtvrtletí. To představuje zvýšení asi o 20.000 barelů denně. Samo o sobě to není moc, zvýšení ale přichází současně s plány na zvýšení produkce rafinerií ve třetím čtvrtletí o 2,2 milionu tun. Zvýšení vývozu i produkce rafinerií obvykle vyžaduje i zvýšení těžby.
Rusko v rámci dohody slíbilo, že proti říjnu 2016 sníží těžbu o 300.000 barelů denně. V posledních třech měsících však překročilo svoji kvótu. V květnu těžilo v průměru 10,97 milionu barelů denně, což je o 20.000 barelů více, než se zavázalo.
Ministr Novak uvedl, že na schůzce ve Vídni navrhne zvýšení těžby o 1,5 milionu barelů denně. \"Trh roste, poptávka (po ropě) roste a my už na trhu vidíme rovnováhu,\" prohlásil. Neupřesnil však, o kolik by Rusko mohlo zvýšit svou těžbu s tím, že to bude záviset na kapacitě jednotlivých společností. Dodal, že podle něj by bylo rozumné ve třetím čtvrtletí, kdy je poptávka po ropě nejvyšší, zvýšit těžbu a v září se znovu setkat a zhodnotit, jak trh reagoval.