Výrazný propad investic souvisí s eskalací obchodního napětí mezi oběma zeměmi, které jsou zároveň největšími ekonomikami světa, a také s přísnější kontrolou čínských akvizic ze strany amerických regulačních úřadů.
Studie, o níž informuje zpravodajský server CNN, poukazuje na zvýšenou aktivitu Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS). Výbor prověřuje obchody z hlediska rizika pro národní bezpečnost. Za úřadování prezidenta Donalda Trumpa tento výbor podle analýzy kontroloval větší počet obchodů a současně podrobně zkoumal vazby, které by zahraničním firmám otevřely přístup k citlivé technologii nebo osobním datům Američanů.
V letošním prvním pololetí byla zrušena řada velkých obchodních transakcí s účastí čínských firem. Mezi jinými i chystaná akvizice firmy Moneygram čínskou Ant Financial ze skupiny Alibaba nebo nabídka konglomerátu HNA fondu Skybridge Capital. CFIUS za prvních pět měsíců letošního roku podle studie celkem zablokoval akvizice za více než dvě miliardy dolarů (přes 44 miliard Kč).
Čínské investice ale nebrzdí jen výbor CFIUS a další americké regulační orgány, ale i sama Čína. Asi před rokem a půl země zpřísnila pravidla pro pohyb kapitálu, aby zabránila nadměrné expanzi největších konglomerátů. Vloni Peking oznámil, že omezí zahraniční investice čínských firem v sektorech jako jsou nemovitosti, hotely a zábavní sektor. Některé čínské společnosti, včetně zmíněné HNA, se začaly majetku v USA zbavovat, aby tak měly prostředky na splácení dluhů.
Nejenže investovaly méně, čínské firmy také nebývalým tempem svůj majetek nyní prodávají. Letos do konce května se podle dat Rhodium Group zbavily v USA majetku za 9,6 miliardy dolarů a prodej majetku za další asi čtyři miliardy dolarů čeká na schválení.
Nové restrikce na čínské investice v USA má Trumpova administrativa oznámit do 30. čevna.