\"Trhy momentálně věří americkému dolaru a agresivní patriotistické politice prezidenta Trumpa. Právě rostoucí dolar tradičně tlačí cenu zlato dolů. Předpokládám ale jen dočasný pokles a postupný nárůst zlata na 1500 dolarů za unci,\" dodal Ryba.
Ve čtvrtek cena zlata sestoupila až na 1260,84 dolaru (zhruba 27.800 Kč) za troyskou unci. Dostala se tak na nejnižší úroveň od 19. prosince. Dnes dopoledne se pohybovala v blízkosti 1270 dolarů.
Chování velkých hráčů na trhu podle Ryby napovídá, že očekávají obrat trendu a následně rychlý růst cen. Zlatu napomáhá vzhůru také nervozita trhů z vývoje v Itálii a potažmo v celé Evropské unii. Velké problémy mají také rozvojové trhy, v čele s Argentinou, Tureckem nebo Brazílií.
Tento vývoj podle agentury Bloomberg motivuje významné investory k nákupu žlutého kovu jako protikrizového aktiva. Například se tak nyní zachovala centrální banka Kyrgyzstánu, která potřebuje ochranu před rozkolísaností ruské a čínské měny.
Americká centrální banka na červnovém zasedání sice nezvýšila úrokové sazby, dlouhodobé zkušenosti i aktuální situace na trzích ale napovídaly tomu, že s největší pravděpodobností před rozhodnutím dojde k dočasnému poklesu cen zlata, stříbra a platiny. \"Následně v letním období očekáváme prudký růst cen drahých kovů, na který jsou trhy již připraveny,\" uvedl Ryba.
Poptávka po zlatě celosvětově roste od roku 2001 v průměru o 18 procent ročně. Za zvyšujícím se zájmem stojí rostoucí životní úroveň v Číně a v Indii i vysoká poptávka investorů z USA a Evropy. Jak vyplývá z nedávné zprávy Světové rady pro zlato, investoři se po krizi z let 2008 až 2009 zaměřili na žlutý kov jako na bezpečnou alternativu vůči akciím a dluhopisům.
V prosinci 2015 stála unce 1046 dolarů, v prosinci 2016 to bylo 1123 dolarů a loni v prosinci 1238 dolarů. Vytvořil se tak dlouhodobý vzestupný trend. Po každém zvýšení sazeb od prosince 2015 zlato v průměru posílilo o sedm až osm procent. Nejrychlejší růst se nyní očekává od stříbra, které je podle Ryby dlouhodobě podhodnoceno.
fd pmh ank