Na valnou hromadu ČEZ letos přišlo víc lidí než v minulých letech

22.06.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. června (ČTK) - Na dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ do pražského Kongresového centra přišlo více než 180 akcionářů nebo jejich zástupců. ČTK to řekl mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Podle něj jde o větší počet než v předchozích letech, kdy chodilo 120 až 140 akcionářů. Celkově má ČEZ kolem 136.000 akcionářů, majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Kříž dále uvedl, že letos se prakticky nezměnil počet hlasů, které přítomní akcionáři zastupují. \"Loni na valné hromadě zastupovali 81,53 procenta základního kapitálu, letos o setiny méně,\" uvedl. Schůze akcionářů, která začala v 11:00, dosud nehlasovala téměř o ničem.

Před akcionáři je stále hlasování o účetních závěrkách firmy, dividendě nebo změnách v dozorčí radě. Vedení firmy mimo jiné zhruba dvě hodiny připravovalo odpovědi na množství dotazů, které písemnou a ústní formou akcionáři položili. Jednání bylo po tu dobu přerušeno. Před 16:15 začalo zodpovídání dotazů.

Na místě nyní stále zůstávalo několik desítek akcionářů. Analytici už před valnou hromadou upozorňovali, že hromada bude plná sporů a může se protáhnout. Poukazovali především na aktivity skupiny minoritních akcionářů kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Michala Šnobra. ČEZ odmítl zařadit na pořad jednání hromady dva nové body, které se týkaly zrušení takzvaného opčního programu, který mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě.

Šnobr už s několika dotazy vystoupil. Jako všichni ostatní akcionáři musel podobně jako v posledních letech projít při vstupu do sálu rámem a důkladnou kontrolou. Do místnosti je mimo jiné zakázáno pronášet vlastní jídlo a pití nebo nebezpečné a ostré věci typu nože. Na twitteru Šnobr uvedl, že malá stolní sešívačka mu byla povolena.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Hlasování na valné hromadě vesměs končí podle přání zástupců státu, jakožto majoritního vlastníka.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK