Za dobrou označilo v aktuálním průzkumu současnou ekonomickou situaci Česka 49 procent dotázaných, neutrálně ji hodnotilo 34 procent lidí a za špatnou ji označilo 15 procent lidí. Oproti loňsku kladných hodnocení výrazně přibylo, v květnu 2017 totiž ekonomickou situaci označovalo za dobrou jen 38 procent účastníků průzkumu.
Nynější podíl kladných odpovědí je největší od roku 1999, kdy CVVM začalo zjišťovat hodnocení ekonomiky veřejností. Nejnižší byl naopak podíl pozitivních hodnocení v lednu roku 2000, kdy činil jen 4,2 procenta. Podobně nízko - pod pět procent - se propadl také v letech 2009 a 2012, kdy Česko i další země světa zasáhla hospodářská krize.
Stejně kladně jako tuzemské hospodářství hodnotí lidé i situaci vlastních domácností. Podle 53 procent Čechů je dobrá, 33 procent lidí ji hodnotí neutrálně a špatná je životní úroveň domácností jen podle 14 procent dotázaných. Oproti loňsku se hodnocení situace domácností výrazněji nezměnilo.
Hodnocení ekonomické situace v Česku i životní úrovně domácností je příznivější u lidí s vyšším vzděláním a také u stoupenců politických stran řadících se k pravici či k pravému středu. Hůře naopak hodnotí ekonomiku i životní úroveň častěji voliči komunistů, nevoliči a lidé, kteří nedůvěřují vládě.
Průzkum provádělo CVVM v období od 12. do 24. května. Zúčastnilo se ho 1008 obyvatel České republiky starších 15 let.