Ministerstvo zemědělství uvedlo, že ačkoliv se původně chystalo zavést plošné zástřelné, kvůli finanční náročnosti ho odložilo. Ministerstvo zatím počítá s kompenzacemi spojenými s chorobou za 21,5 milionu korun.
Nález moru u divokých prasat byl pro veterináře před rokem překvapením, blízko Zlína žádné ohnisko choroby v té době nebylo. Nejpravděpodobnější je, že nemoc zanesl do oblasti člověk, například přes tepelně nezpracované masné výrobky.
Podle názoru Bohumila Straky z Českomoravské myslivecké jednoty je Česká republika jediným státem, kde se podařilo chorobu izolovat. Nákaza se v mezičase mimo jiné nekontrolovaně šíří v Polsku okolo Varšavy, nedávno byl africký mor prasat zaznamenán v Maďarsku. \"Slovensko je ze všech stran obklíčeno morem, a i když mají stanovena veterinární opatření v příhraničních okresech, tak se oprávněně bojí, že mor dorazí i k nim,\" dodal Straka.
Letos na začátku února se zmenšila zamořená oblasti ve Zlínském kraji. Od února se prokázala nemoc u jednoho kusu odloveného v katastrálním území Lužkovice uvnitř ohradníků.
drh dr