\"Pro stávající často již zmodernizované provozy by další snížení emisí o procenta znamenalo významné dodatečné náklady až v řádu stovek milionů korun s malým dopadem na snížení celkových celorepublikově sledovaných emisí,\" řekla dnes ČTK Sáričková Benešová. \"Není moudré, abychom se takto násilně a rychle zbavovali současných často již zmodernizovaných uhelných provozů, bez znalosti a sledování vývoje zdrojové základny ve střední Evropě a zejména Německu na příštích 10 až 15 let. Čekáme na vyjádření soudního dvora EU v Lucembursku,\" dodala. Pro některé nařizované hodnoty podle ní neexistují ani spolehlivé měřicí přístroje.
Mluvčí ČEZ Roman Gazdík v pondělí uvedl, že důvod přidání se elektrárny Počerady k žalobě je čistě formální, jelikož vedlejší účastník má bezodkladný přístup ke spisu, a tedy i k informacím, které mají přímý a okamžitý dopad na řízení uhelných aktiv. Účasti Počerad v řízení musí podle něj nicméně předcházet kladné rozhodnutí evropského tribunálu o přípustnosti samotné žaloby. Ekologické organizace v pondělí krok ČEZ ostře kritizovaly.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v materiálu pro lednové rozhodnutí vlády tvrdilo, že se jeví jako vhodné se přidat k polské žalobě. Záměr kritizovaly ekologické organizace. Aktivisté Greenpeace kvůli tomu vylezli na balkon MPO, ze kterého spustili transparent s nápisem: Ministerstvo uhlí a smogu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) s návrhem MPO zásadně nesouhlasilo také ministerstvo životního prostředí.
MPO se v materiálu mimo jiné odvolávalo na odhady technické pracovní skupiny, ve které jsou zastoupeni provozovatelé klíčových energetických provozů ČR. Ta tvrdí, že předpokládané náklady zavedení limitů podle rozhodnutí Bruselu povedou k navýšení už uskutečněných investic do ekologických opatření v průmyslu zhruba o 15 až 20 miliard korun. Kabinet ale nakonec rozhodl, že Česko se k žalobě nepřidá. Oborové podnikatelské svazy byly rozhodnutím zklamány.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 megawattů (MW). Holding Seven Energy zastřešuje firmy finančníka Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. Společnost Severní energetická (Sev.en) koupila elektrárnu Chvaletice od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. Tykač je podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes šestým nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 31 miliard korun.