Gazpromu se v poslední době daří zvyšovat podíl na evropském trhu, a to navzdory snaze Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu. Dodávky ruského plynu se výrazně zpolitizovaly po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Rusko se nyní snaží posílit svůj energetický vliv v Evropě výstavbou nových plynovodů, které obcházejí Ukrajinu.
Náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexandr Medveděv dnes upozornil, že těžba plynu v Evropě se snižuje, zatímco jeho spotřeba je na vzestupu. \"Gazprom má kapacity k tomu, aby Evropě dodal plyn v množství, které potřebuje,\" prohlásil.
Analytici upozorňují, že pozici Gazpromu na evropském trhu by mohly podkopávat dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Některé země, například Polsko a Litva, se pomocí těchto dodávek snaží snížit svou závislost na ruském plynu. Miller nicméně uvedl, že LNG ze Spojených států nebude v Evropě konkurenceschopný kvůli vysokým nákladům na produkci a přepravu.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.