U máku je podle Hrbka problém s odběratelskými smlouvami, ale také s tím, že se letos musel kvůli suchu přesévat, jeho plochy tak nahradily jiné plodiny. S ječmenem by pak mohl být dlouhodobě problém ještě větší, kromě úbytku ploch vykazuje také menší kvalitu kvůli dusíkatým látkám.
Dlouhodobě naopak roste osevní plocha obilovin, i přes letošní procentní úbytek. Obilí se v ČR osévá na 54,4 procentech orné půdy, evropský průměr je 54,2 procenta. Oproti evropskému průměru 12,1 procenta ploch technických plodin, se v ČR pěstují na 19,3 procentech, hlavně jde o řepku. ČR má mezi evropskými státy nejvyšší procentuální zastoupení výměry řepky, která je nyní na 16,7 procentech ploch. Meziročně její plochy vzrostly o 4,4 procenta na 411.802 hektarů.
Vláda před dvěma lety schválila strategii, podle které by se měla v ČR snížit do roku 2030 výměra řepky o desítky tisíc hektarů. Proti roku 2016 se jí osetá plocha zatím zvýšila o více než 15.000 hektarů.
Odhad sklizně základních obilovin je zhruba o 15 procent nižší než průměr sklizní za posledních pět let a asi o desetinu nižší ve srovnání s desetiletým průměrem. Osevní plochy základních obilovin letos mírně poklesly na 1,250 milionu hektarů, na meziročním poklesu sklizně se tak podílí především o 7,2 procenta nižší očekávaný hektarový výnos, uvedl ČSÚ.