Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles schodku na 43,7 miliardy USD. Vývoz ze země v květnu stoupl o 1,9 procenta na 215,3 miliardy USD. Dovoz vzrostl o 0,4 procenta na 258,4 miliardy USD.
K rekordnímu vývozu z USA přispělo téměř zdvojnásobení vývozu sóji, zřejmě v rámci snah farmářů dodat do Číny co nejvíce sóji než Peking zavede cla na její dovoz. K růstu dovozu přispělo hlavně telekomunikační zařízení a počítače.
Politicky citlivý schodek obchodu s Čínou stoupl o 18,7 procenta na 33,2 miliardy USD. Od počátku roku se zvýšil o 4,4 procenta na 152,2 miliardy USD. Deficit obchodu s Mexikem vzrostl o 18,8 procenta.
Obchod se službami skončil v květnu přebytkem 22,7 miliardy USD. Obchod se zbožím však vykázal deficit 65,8 miliardy USD.
Analytici varují, že napětí mezi Spojenými státy a jejich hlavními obchodními partnery, včetně Číny, Evropské unie, Kanady a Mexika, vrhá stín na výhled pro zbytek roku. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla cla na řadu dováženého zboží, včetně ocele a hliníku, aby ochránila svůj domácí průmysl před tím, co označuje za nepoctivou konkurenci zahraničních výrobců. Dnes pak USA začaly uplatňovat clo 25 procent na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 34 miliard USD. Čína na to reagovala odvetným opatřením ve stejném rozsahu a oznámila, že Washington rozdmýchal největší obchodní válku v hospodářských dějinách. Trump již dříve varoval, že současná cla na čínské zboží jsou první z řady a hodlá postupně začít uplatňovat cla na zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje až 550 miliard USD.
Ekonomové varují, že odvetná cla mohou narušit dodávkové řetězce, podkopat důvěru podnikatelů a zvýšit spotřebitelské ceny. Smažou rovněž pozitivní vliv, který pro americkou ekonomiku mělo snížení daní, které vstoupilo v platnost v lednu.