\"Jelikož měl letošní květen stejný počet pracovních dnů jako ten loňský, je nasnadě, že květnový meziroční pokles exportu není výchylkou, ale jde o součást dlouhodobého poklesového trendu,\" uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Od letošního února se českým exportérům nedaří meziročně navyšovat objem vývozu. Jedinou výjimkou byl duben, který profitoval z vyššího počtu pracovních dnů.
Navzdory tomu, že je bilance zahraničního obchodu nižší než loni, nemají podle Moniky Junicke z Komerční banky domácí výrobci o zahraniční poptávku nouzi. \"Největším problémem exportérů je tak způsob, jak rozšířit své kapacity, a to především kvůli nedostatku pracovních sil. Růst investic vede ke zrychlování dovozů,\" dodala ekonomka.
Přebytek zahraničního obchodu Česka v květnu meziročně klesl o 8,2 miliardy Kč na 6,9 miliardy korun. Obchodní bilance tak nenaplnila ani z poloviny odhady analytiků. \"Na vině byl především propad exportu automobilů. Dále byla obchodní bilance v meziročním srovnání tažena dolů prohloubením deficitu obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty, ostatními dopravními prostředky a chemickými látkami,\" uvedl ekonom UniCredit Jiří Pour.
Bilance zahraničního obchodu se od začátku roku nevyvíjí nejlépe, v součtu za prvních pět měsíců je letošní výsledek podle Poura nejhorší za poslední tři roky. Bilanci negativně ovlivnil obchod s auty, koksem, ostatními dopravními prostředky a s chemickými látkami. Naopak pozitivně se na celkovém výsledku podepsal obchod s počítači. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).