V porovnání s ostatními kraji vykazuje Olomoucký kraj stále čtvrtou nejvyšší nezaměstnanost v Česku. Vyšší podíl nezaměstnaných měl v červnu Moravskoslezský kraj (4,7 procenta), Ústecký kraj (4,6 procenta) a Jihomoravský kraj (3,6 procenta).
Počet lidí bez práce se červnu snížil ve všech pěti okresech Olomouckého kraje. Nejvyšší hodnotu nezaměstnanosti v Olomouckém kraji má nadále Jesenicko, kde se podíl nezaměstnaných v červnu snížil z květnových 4,8 procenta na 4,4 procenta. Naopak nejméně lidí bez práce je dlouhodobě na Prostějovsku, kde červnová nezaměstnanost klesla z 2,4 procenta na 2,3 procenta.
Na Přerovsku nezaměstnanost v červnu klesla o desetinu procentního bodu na čtyři procenta. Na Šumpersku se snížila z květnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Na Olomoucku úřady práce v červnu zaznamenaly pokles podílu nezaměstnaných z květnových 2,9 procenta na 2,8 procenta.
Celkový počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Lidí bez práce, kteří mohli ihned nastoupit do zaměstnání, bylo v červnu v Olomouckém kraji evidováno 12.948.
Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na 2,9 procenta z květnových tří procent. Bez práce bylo zhruba 224.000 lidí, nejméně od července 1997. Počet volných míst naopak vzrostl na více než 301.000. Loni v červnu byla nezaměstnanost na čtyřech procentech, bez práce bylo tehdy téměř 300.000 lidí.
Nezaměstnanost v ČR klesá vytrvale od února. Zájem o nové zaměstnance je stále především v technických a dělnických oborech. Trh práce ovlivňují také sezonní práce zejména ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě.