Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Lukáše Kovandy se inflace \"utrhla ze řetězu\". Nelze podle něj vyloučit, že Česká národní banka brzy opět zasáhne a zvýší základní úrokovou sazbu. \"Nečekaně silným proinflačním činitelem je ovšem také oslabování koruny vůči klíčovým světovým měnám, zejména dolaru a euru, které započalo v polovině dubna a zatím jej nezvrátilo ani poměrně nečekané červnové zvýšení základní úrokové sazby ČNB,\" zmínil Kovanda. Slabší koruna přispívá k růstu korunové ceny pohonných hmot.
Pohonné hmoty proti loňsku zdražily o 10,5 procenta, elektřina o 5,1 procenta. Nájemné z bytu bylo o 3,1 procenta dražší než loni v červnu. Z potravin podražila především vejce o 18,1 procenta a máslo o 10,9 procenta. Dražší bylo i ovoce a zelenina.
Zlevnění bylo proti loňsku patrné u telefonních služeb, jejichž ceny klesly o 1,7 procenta. Oděvy byly levnější o 1,7 procenta. Co se týče bydlení, méně peněz lidé platili za plyn (0,8 procenta) a teplo a teplou vodu (0,2 procenta).
Proti květnu se ceny podle ČSÚ zvýšily o 0,4 procenta. Opět se na tom podepsaly hlavně ceny pohonných hmot, které rostly třetí měsíc. V červnu stouply o 3,3 procenta. Nafta byla s průměrnou cenou 32,36 koruny za litr nejvyšší od července 2015. Benzin motoristé tankovali v průměru za 33,12 Kč/l, což bylo nejdráže od prosince 2014, upozornili statistici. Ceny dovolených s komplexními službami vyšly proti květnu o 3,7 procenta dráž.
Mezi potravinami zdražily za měsíc sýry a tvaroh o 1,7 procenta a vejce o pět procent. Ceny brambor vlivem přechodu nabídky trhu z pozdních na rané stouply o 28,3 procenta. Naopak levnější bylo v červnu ve srovnání s květnem pivo, které zlevnilo o 1,9 procenta, a lihoviny.
Podle údajů serveru Patria koruna na data o inflaci reagovala oslabením vůči euru na 25,92 Kč/EUR. V úterý zavírala obchodní den na 25,86 Kč/EUR.