Negativní vliv na index mají obchodní války prezidenta USA Donalda Trumpa s Čínou, Evropou a Kanadou a jejich negativní dopad na akciové trhy, uvedli autoři indexu. Americké akcie jsou od začátku roku ve ztrátě 1,5 procenta a evropské ztratily tři procenta. To se negativně odráží i na výkonnosti českých investičních fondů, které od začátku roku klesly o téměř procento.
V prvních lednových týdnech index posílil s růstem trhů. Ke konci ledna vykazoval nárůst 1,5 procenta. V únoru však přišla korekce, kdy klesly jak dluhopisové, tak akciové trhy. Ty srážely především obchodní války USA s jinými zeměmi. Dluhopisové trhy ovlivnilo zvyšování úrokových měr centrální bankou USA, která bojuje proti rychle rostoucí inflaci.
Nepříznivé tržní klima znamenalo, že se index ke konci března dostal na dosavadní minimum 97,52 bodu. V následujících měsících výkonnosti českých fondů pomohla slabá koruna, respektive silný dolar a euro. V polovině roku kapitálovým trhům ublížilo uvalení cel USA na EU a následné reciproční krok Evropy.
\"V návaznosti na příležitosti vidíme na trzích také více rizik, která hrála důležitou roli v prvním pololetí. Ty mohou znatelně zamíchat kartami v neprospěch českého fondového investora. Příkladem je geopolitická situace a její vliv na ropu, Trumpovy obchodní války, inflační riziko a růst úrokových sazeb,\" uvedl produktový manažer Swiss Life Select Jan Macek. \"O moc hůře ale letos být nemůže. Naopak, pravděpodobněji bude mnohem lépe, než nyní ukazují finanční trhy. Ty však letošní rok nejspíš nezakončí v tak pozitivních číslech, jako tomu bylo v roce 2017,\" dodal.
Nepříznivý vývoj v letošním roce snížil i sledovanou dlouhodobou výkonnost indexu. V nejdelším pětiletém horizontu se průměrný roční výnos aktuálně pohybuje mírně nad třemi procenty. To je výrazně výše než například výnosy u bankovních vkladových produktů, ale zároveň níže, než je dlouhodobý potenciál investičních fondů.
\"Očekáváme, že akcie budou nejvýnosnějším rizikovým aktivem, naopak myslíme si, že dluhopisové trhy budou nadále pro investora problematické, s ohledem na pokračující růst úrokových sazeb,\" odhadl analytik Swiss Life Select Michael Holec.
Index sestavují analytici za použití informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou pro českého investora na domácím trhu běžně dostupné. Při výpočtu odborníci sledují nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v ČR. Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí 2018 podle údajů Asociace pro kapitálový trh o 3,6 miliardy na 480 miliard korun.