V USA pak odbyt vzrostl o 1,7 procenta na 14,5 milionu kusů, a po šesti čtvrtletích poklesu se tak vrátil k růstu. Navzdory příznivým údajům ale Gartner zatím neoznámil zotavení trhu s osobními počítači, upozorňuje list The Wall Street Journal.
Podle zprávy IDC odbyt osobních počítačů v celém světě ve čtvrtletí meziročně vzrostl o 2,7 procenta na 62,3 milionu přístrojů. Odbyt v USA se pak již druhé čtvrtletí za sebou zvýšil na 17,3 milionu kusů.
Analytička společnosti Gartner Mikako Kitagawaová upozornila, že růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10. Ta by ale měla začít oslabovat. Poptávku ve spotřebitelského segmentu nadále brzdí chytré telefony, které spotřebitelé stále více používají i na běžné denní úkony, od nákupů až po sledování sociálních médií.
Jedničkou na trhu podle Gartneru zůstala čínská společnost Lenovo Group, za ní jen těsně se zhruba stejným podílem na trhu skončila americká společnost HP. Třetí příčka patřila rovněž americké firmě Dell. Nejvíce počítačů podle IDC prodala společnost HP, za ní skončily firmy Lenovo a Dell.
Gartner i IDC sledují údaje o prodeji podle počtu počítačů, které výrobci dodají do skladů, nikoliv podle přímého prodeje spotřebitelům. Rozdíl v jejich počtech je způsoben tím, jak každá z nich definuje osobní počítače. Gartner nezahrnuje do údajů chromebooky, tedy notebooky s operačním systémem Chrome OS od Googlu. Naopak zahrnuje přístroje, které nazývá ultramobile premium, kam spadají třeba dotyková zařízení s operačním systémem Windows Microsoft Surface, které však nejsou součástí výpočtů IDC.