Wienerberger, jehož roční výrobní kapacita je 10.000 domů, zkusil před týdnem otevřít objednávky. \"Během dvou, tří dnů jsme byli vyprodaní na další měsíc. To není normální situace. Běžné roky máme objednávky v zimě na dva dny, v létě na šest až osm dní, máme (zboží) skladem a dodáváme okamžitě,\" řekl Bárta.
Dodací termíny má nyní firma měsíc a déle, proto zastavila objednávky a přednostně dodává pro garantované stavby, které má sjednané s developery a s velkými stavebními firmami. Všechny firemní závody vyrábějí poslední dva roky bez odstávek, Wienerberger dováží také výrobky z Německa.
Situace podle Bárty trvá od loňského podzimu a souvisí s tím, že se urychluje sjednávání hypoték. \"Lidé mají obavy z toho, jak se vyvíjí ceny bytů. Normální sezona byla vždycky do října, pak byla zima, v dubnu to zas pomaličku startovalo. Letos nebyla žádná zima, z hlediska počasí i z hlediska stavění, stavělo se skrz, přes zimu jsme prodávali dvakrát tolik co minulá léta a do sezony jsme šli bez zásob. Je to nenormální situace tažená očekáváním lidí: rychle koupit, byty jsou drahé,\" řekl Bárta.
Upozornil, že po krizi roku 2008 odešlo ze stavebnictví asi 65.000 lidí, což má negativní dopad i dnes. Výrobci stavebních hmot, jak uvedl, snížili kapacity o polovinu, stavební firmy až o třetinu.
\"Ekonomika potřebuje stabilitu, předvídatelnost a organický vývoj. Pokud dojde k nepředvídatelným jevům jako v minulosti k povodním, zvýšení sazby DPH, vlně euforie po vstupu do EU nebo jako nyní k omezení dostupnosti hypoték při současném dramatickému nárůstu prodejních cen bytů, jedná se o výjimečný stav,\" uvedl Bárta. Dodal, že jde o časově omezené prudké navýšení poptávky, na což se žádný výrobce nemůže dostatečně připravit. \"Naposledy jsme obdobné situaci čelili v roce 2008,\" řekl Bárta.
Na trhu chybí cihly i izolační vata, potvrdili ČTK před časem stavaři i zástupce firmy Heluz cihlářský průmysl, jíž stoupla meziročně poptávka po cihlách o deset až patnáct procent.
Podle Bárty klesá dostupnost bydlení. Wienerberger a Svaz podnikatelů ve stavebnictví jedná s vládou o programu podpory bytové výstavby, který zvýší dostupnost bydlení pro střední třídu, mladé rodiny i sociálně slabší. \"Inspirujeme se v Rakousku, které takový program má. Ročně se se státní podporou staví osmnáct tisíc bytů, to jsou dvě pětiny všech postavených bytů,\" řekl Bárta.
Společnost je členem skupiny Wienerberger - největšího světového výrobce cihel. V Česku má sedm cihelen, závod na nosníky i čtyři závody na výrobu keramické krytiny. Po převzetí firmy Tondach se stala také největším výrobcem keramických střešních krytin u nás.