Podle statistik Unie filmových distributorů přišlo v roce 2017 do kina přes 15,2 milionů diváků, což je druhý nejvyšší počet od roku 1993. Přesto se oproti roku 2016 jedná o pokles o zhruba 400 tisíc návštěvníků. Studie Eurostatu z roku 2017 navíc ukazuje, že do kina vůbec nechodí přes 50 % Čechů, naproti tomu ke každodennímu sledování filmů doma se dle průzkumu agentury TNS Aisa z roku 2016 hlásí více než pětina lidí (22 %), téměř třetina tak pak činí dvakrát nebo třikrát týdně. Pokud i vy dáváte při koukání na filmy přednost domácí pohodě, přinášíme vám několik tipů, jak svůj divácký požitek vylepšit pomocí moderních technologií.
Smart televizor
Dle dat Českého statistického úřadu vlastnilo v roce 2017 televizor již 98 % českých domácností, přičemž rostoucí oblibě se těší takzvané Smart TV, jejichž prodej dle výzkumu agentury GfK v roce 2017 tvořil v Česku 57% podíl celkového prodeje televizorů. Pokud se chystáte vytvořit si doma pohodlný filmový koutek nebo uvažujete o modernizaci svého domácího kina, jsou chytré televizory oblastí, do které stojí za to investovat. Nejen, že se s ní snadno připojíte k internetu, ale rychlým tempem též nabývá nabídka praktických aplikací, Smart TV lze navíc snadno propojit s chytrým telefonem nebo tabletem a nadto se může stát i centrálním bodem pro Smart Home systémy.
Mezi aplikace, které můžete do své chytré televize nainstalovat, patří i služba internetové televize. Ta dokáže velmi jednoduše vaše „domácí kino“ pozvednout nad úroveň běžného sledování televize, a to díky řadě flexibilních funkcí. „Internetová televize Lepší.TV nabízí svým divákům služby, které se shodují s moderními trendy konzumace audiovizuálního obsahu. Dostanou možnost sledované filmy pauzovat, podívat se na ně u vybraných stanic až o 30 dní zpětně a též je přetáčet, aby se například vyhnuli reklamám. Nadto získají přístup do naší filmotéky se stovkami českých i zahraničních filmů. Nejsou tedy vázáni na televizní program ani nemusejí neustále rozšiřovat svou sbírku DVD či Blu-ray disků,“ popisuje Pavel Górecki, ředitel Lepší.TV. „Filmotéka Lepší.TV zvyšuje uživatelský komfort i možností podrobné filtrace například podle žánrů či země původu,“ dodává Pavel Górecki.
(foto: Shutterstock)
Soundbar: Ohromující prostorový zvuk za zlomek ceny reprosoustavy
Vedle kvalitního obrazu, který zajišťuje prostorná televize, hraje v domácím kině nezastupitelnou roli také zvuk. Ten většinou obstarává soustava reproduktorů rozmístěných po celé místnosti tak, aby nám přinesly onen nezaměnitelný efekt prostorového zvuku. Tyto sety ovšem bývají podstatně drahé, a tak se v poslední době v domácích kinech rozmohla novinka v podobě soundbaru: zařízení, jež zvládne vydávat kvalitní zvuk s prostorovým efektem z jediné ozvučnice. Soundbary jsou běžně vyvedeny v podlouhlém designu, takže je lze snadno umístit pod plochý televizor, a jelikož nepoužívají žádné kabely, působí velmi diskrétně. Většinu z nich je navíc možné bezdrátově spárovat se samostatným subwooferem pro intenzivnější prožitek z bassových zvuků. Pokud si tedy doma v obýváku chcete užívat audio zážitek jako z kina, ale nechcete dávat desítky tisíc za set reproduktorů, je pořízení soundbaru ideální volbou.
Pozor na vzdálenost od obrazovky a osvětlení
Skvělé audiovizuální vybavení domácího kina je jedna věc, druhou jsou pak zařizovací drobnosti, které mohou divácký požitek vylepšit, ale i zkazit. Tak například sezení. Používaná křesla mají být nejen maximálně pohodlná, ale zároveň by měla být i vhodně umístěná co do vzdálenosti od obrazovky. Výrobci většinou ideální vzdálenost od televizoru uvádějí a je tedy namístě se jejich pokyny řídit. Obecněji řečeno, například od Full HD televize byste měli sedět ve vzdálenosti rovné 1,6násobku šířky displeje, u Ultra HD naopak 1,5násobku výšky obrazovky. Důležité je též to, jak je sledovaná plocha umístěna vertikálně: zde panuje shoda, že by střed obrazu či jeho spodní strana měly být zhruba ve výšce očí, maximálně s odchylkou 15 stupňů. Když už jsme u očí, odborníci též nedoporučují sledovat televizi při úplné tmě. V tomto případě platí za skvělou vychytávku televizory s osvětlovacím prvkem Ambilight, což je v televizi zabudovaný systém LED diod, které decentně osvětlují stěnu za televizorem a jeho nejbližší okolí. LEDky se navíc přizpůsobují barvám na obrazovce, takže výsledkem je dojem, že obraz tak trochu prostupuje z ohraničení obrazovky ven do prostoru. Televizory s Ambilight bohužel momentálně nabízí jen jeden výrobce, podobného efektu však lze docílit umístěním barevného LED pásku na zadní stranu televize.
- Jak odhlásit odběr televize a rádia?
- České aquaparky: srovnání cen vstupného
- Kde sehnat nelevnější zájezd?
O LEPŠÍ.TV
Lepší.TV přináší divákovi moderní sledování televize přes internet. Stačí si objednat Lepší.TV BOX či samotnou službu Lepší.TV, kterou můžete používat na Smart TV a dalších chytrých zařízeních. Lepší.TV funguje na jakémkoliv internetovém připojení od jakéhokoliv poskytovatele s rychlostí alespoň 3 Mb/s. Nabízí vysílání více než 80 stanic (z toho přes 30 v HD), nejdelší zpětné sledování pořadů, neomezené nahrávání či výběr z rozsáhlé filmotéky. Sledované pořady lze navíc pauzovat či přetáčet.