Investice do energetického sektoru loni třetí rok za sebou klesly

17.07.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 17. července (ČTK) - Investice do energetického sektoru loni třetím rokem za sebou klesly. Celkem činily 1,8 bilionu dolarů (39,8 bilionu Kč), což ve srovnání s předchozím rokem a po úpravě o inflaci představuje pokles o dvě procenta. Propad výdajů na elektrárny ale částečně vykompenzoval mírný růst objemu investic do elektrických sítí. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Uvedená částka zahrnuje příliv peněz do energetického sektoru od vlád i firem. IEA současně varovala, že zatím není vidět, že by se klesající trend měl změnit. To zvyšuje obavy, zda svět bude schopen poskytnout všem dostatek energie a bojovat proti změnám klimatu, uvádí server finanční televize CNBC.

Na investicích se stále více podílejí vlády. Loni měly státní podniky na celkových investicích do energie podíl 40 procent a zhruba 95 procent výdajů je spojeno s regulacemi nebo se spoléhají na určitou formu dotací. Navzdory zvýšené úloze vlád jsou však celkové investice stále nedostatečné na to, aby zajistily energetickou bezpečnost a splnění cílů v oblasti klimatu a kvality ovzduší, upozornil ředitel IEA Fatih Birol.

Nejvíce investic přilákal sektor výroby a přenosu elektřiny, a to zhruba 750 miliard USD. Celkově však tyto investice klesly o pět procent. Nejvíce se propadly investice do uhelných, vodních a jaderných elektráren, hlavně kvůli propadu výdajů na uhelné elektrárny v Číně a v Indii. Naopak se zvýšily investice do solárních a větrných elektráren a do paroplynových elektráren.

Výdaje na výrobu elektřiny sice klesají, zvyšují se však investice, které pomáhají budovám, autům a průmyslu efektivněji využívat energii. Loni jejich růst činil tři procenta na 236 miliard USD. Nicméně IEA varovala, že růst zpomaluje, částečně kvůli nedostatečnému zavádění těchto plánů.

Investice se zotavily také v oblasti průzkumu a těžby ropy a plynu. Loni se zvýšily o čtyři procenta na 450 miliard USD a letos mají vzrůst o dalších pět procent. Těžaři ale stále více investují do zařízení, která jsou schopna zajistit těžbu jen po relativně krátkou dobu, zatímco investice do velkých projektů, které umožňují těžbu několik let, jako jsou například nové vrty v moři, se na celkových investicích podílejí jen asi třetinou.

Investice do těžby uhlí se loni snížily o 13 procent pod 80 miliard USD, přestože cena uhlí používaného do elektráren se zdvojnásobila. Důvodem jsou hlavně snahy nahradit uhelné elektrárny zařízeními, která využívají obnovitelné zdroje energie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK